Prošle godine sam prvi put radila liker od oraha po najboljem maminom receptu, a ove godine sam se bacila na izradu domaćeg likera od višanja. Nikada ne radimo nijedan drugi, držimo se ovog provjerenog recepta koji je gotov za čas posla, a rezultat je sjajan, fin i mirisan višnjevac.
Ja vam donosim recept za manju količinu, ukoliko želite više litara, samo povećajte sastojke. Ukoliko imate domaću komovicu, koristite nju, ona je najbolja vrsta rakije za sve domaće likere. Umjesto komovice možete koristiti i druge rakije, ali gledajte da ne budu prejake (ne više od 18 gradi).
Za vas imam i kod s popustom od 10% na cjelokupan asortiman na mojacokolada.hr, samo upišite SANJA10
Ovaj jednostavan recept možete pripremiti u svom dvorištu, u stanu, kući – nema puno nereda i doista ne oduzima puno vremena. Liker od višanja možete nekome pokloniti u nekoj lijepoj boci ili ga jednostavno držati u frižideru i povremeno u njemu uživati.
- 2 kg višanja zajedno sa košticama
- 1 kg šećera
- 4 vanil šećera
- 1 narezani limun
- 2 štapića cimeta
- oko 10-15 cijelih klinčića
- 1.5 l rakije
- komadić svježe oguljenog đumbira
-
Prvo si pripremite veliku teglu koju ste prethodno oprali. Trebala bi biti sa što širim grlom, da sve što ide u liker možete staviti u nju.
-
Operite višnje zajedno sa košticama i pripremite si ostale sastojke. Limun narežite na komade. Korijen đumbira ogulite i također izrežite na manje komade. (Korijen đumbira imate za kupiti u gotovo svim većim prodavaonicama tipa Kaufland)
-
U teglu stavite sve suhe sastojke pa zalijte rakijom. Lagano sve promiješajte.
-
Teglu dobro zatvorite poklopcem ili celofanom i gumicom, kako vam alkohol nebi ishlapio.
-
Povremeno sve zajedno promiješajte. Rakija će s vremenom mijenjati boju, na suncu ju trebate držati 6 tjedana.
-
Nakon što prođe oko 6 tjedana odnosno dok se šećer skroz ne otopi, liker ocijedite kroz sito, zatim čisti liker kroz ljevak ulijte u čiste boce.
Nisam neki ljubitelj alkohola, niti likera. Probam, ali to je to. Ali kada je višnjevac u pitanju, i još ako je prefino napravljen (sveki ima dobar recept), samo bi njega pila 😀 :zvučikaoalikić: O:) Osim toga, najdraže voće su mi višnje, pa onda mi i višnjevac mora biti drag, zar ne? 🙂 🙂 Super mi je tvoja fotkica na traktoru 🙂
Ja orahovac i višnjevac vise dozivljavam kao lijek nego kao alkohol 😀 Tako da te skroz razumijem kada tako govoris, hehe 🙂 Pa mi nikako ne zvucis kao alkic :* Hvala za traktor 🙂 Super mi je bilo 😀
ova slika gdje bereš je precool! 🙂 ja sam se danas baš vratila sa sela,a popodne sam tamo pravila višnjevac – po malo drugačijem receptu. inače,obožavam nazdravljati njime a i nekada se zasladiti poslije ručka 😀
Nikolina jedva cekam vidjeti tvoj recept 🙂 Hvala za fotku, lakse mi je tako, jer gore ne mozemo drugacije pobrati ove najfinije 🙂
Dala si mi ideju kako da berem,jer su one najlepše nedostižno visoko..pozdrav iz Bugarske 🙂 idem odmah
hehe zakon 🙂 Sretno branje, da ostanes čitava 🙂
a što napraviti sa višnjama nakon preljevanja? dio je u bocama (po 10ak kom), dio spremljen za glazuru za kolače i stvarno nemam ideju što sa ostatkom, a žao mi baciti..
Ja svoje bacim, budu mi nekako gorke 🙁 Mozes ih mozda staviti u kompot, napraviti slatko od njih ili jednostavno staviti u teglice pa preliti likerom ili rakijom 🙂
Ja svoj liker od višanja radim sa rumom. Nemam kvalitetne rakije i vjerujte sa rumom je fenomenalno. Isti je postupak – visnje- šecer- sunce dok se šecer ne otopi a potom procijedim i stavljam rum. Omjer ovisi o jacini koju želite.
Draga nada odličan savjet 🙂 Hvala vam