Domaće kore za pitu, štrudlu ili savijaču

Domaće kore za mene su bile pojam. Kada radim pite, savijače i štrudle, uvijek kupujem kupovne kore, to je stvarno puno brže. Odete, kupite, srolate i pečete, gle čarolije. Neki od vas su mi govorili da su domaće kore neusporedivo bolje, vjerovala sam vam, ali nisam imala volju baciti se na taj pothvat, do jučer. Mislim nije da nisam prije jela domaće kore, jesam, ali nisam svoje, a moje su ispale savršene. Ne znam dali je zbog početničke sreće, mama me ubjeđivala da nije, da će mi uvijek ispasti ovako lijepe, tanje od papira i ukusne, nadam se tome. Tijesto nisam uljila, malo sam ga poškropila otopljenim margarinom, margarinom sam ga čak i premazala, nisam uljem, pa onda nisu bile masne, već su pite gore dobile lijepu hrskavu tanku koricu – savršenstvo, kažem vam.

Ako mislite da nema smisla probati, vjerujte mi ima, prvenstveno zato jer vam ne oduzmu puno vremena, možda oko sat vremena, ako vam uspiju kao meni, taj osjećaj zadovoljstva je neopisiv, a tek kada ih pečene probate, letite u raj. Vjerujte mi, smirite se i bacite se na miješenje.

Što je najvažnije za kore vam treba samo brašno i voda, malo volje i nadjev po želji. Tu sam za sva pitanja! 🙂

Recept

Domaće kore za pitu, štrudlu ili savijaču
Detaljan recept za početnike, meni su uspjele od prve, mjerila sam vam detaljno sve sastojke i vrijeme miješenja, nadam se da će uspjeti i vama.
Sastojci:
  • 500 g mekog brašna
  • 2 prstohvata soli
  • 3.5 dcl mlake vode
  • 1 žlica octa
  • ulje
  • 100 g margarina
Priprema:
  1. Brašno prosijte u zdjelu, dodajte mu sol, vodu i ocat (ocat je tu da bi se gluten u tijestu što prije razvio, vaše kore bile glatke i kako bi što manje pucale), u tijestu se neće osjetiti. Krenite mijesiti tijesto. Tijesto treba mijesiti oko 10-15 minuta, sve dok ono ne postane skroz elastično i glatko. Ukoliko imate dobar mikser, možete mijesiti i njime.
  2. Tijesto razdjelite na 2 dijela. Svaki kratko premjesite.
  3. U jednu tepsiju srednje veličine stavite ulja da pokrije dno, na ulje stavite i svoje jufke (tijesta), preokrenite ih gore-dole kako biste ih nauljili sa svih strana. Kaže mama, tako da nebi pucalo. Malo ih rukama pritisnite-rastanjite, pokrijte vrećicom i krpom, te ostavite na toplom da odmaraju 30 minuta. Ima slika složenih jufki u galeriji.
  4. Za to vrijeme pripremite nadjev po želji, možete i više njih. Tijesto funkcionira i za slatko i za slano.
  5. Stolnjak raširite preko stola, lagano ga pobrašnite.
  6. Pećnicu upalite na 200C i ostavite da se grije.
  7. Ruke nauljite, uzmite jednu jufku i prebacite na sredinu stolnjaka. Krenite razvlačiti prema krajevima, pomalo nadižući tijesto, stvaljajte ruku ispod tijesta, skroz nježno i povlačite prema krajevima, kada ste taj dio sredine razvukli, krenite vući samo krajeve. Tijesto vucite samo s jagodicama, skroz nježno. Kružite oko stola ako možete, lakše će vam biti, izgledat ćete kao da plešete s tijestom, skroz fora i pomalo smiješno, ali uspijeva.
  8. Debele krajeve tijesta odrežite, ostavite za kasnije, oni se daju premjesiti i ponovno razvaljati, ukoliko ih ostavite, tijekom pečenja vam se može desiti da vam ti dijelovi ostanu sirovi, jer su deblji.
  9. Otopite 100 g margarina, razvučeno tijesto poškropite njime i stavite nadjeva koliko volite, nadjev stavljajte skroz do rubova.
  10. Uzmite stolnjak s jedne strane, dignite ga u zrak i počnite rolati tijesto, ništa se ne bojte, samo dižite stolnjak i ono će se samo zarolati. Zarolajte do pola, stanite. Odite s druge strane, isto to ponovite, rolajte dok se ne spoji s drugom stranom, stanite.
  11. Tijesto oblikujte po želji, hoćete trake, kao kada radite s kupovnim korama ili ćete kao ja rolati od krajeva prema srediti male burekiće, kako želite. Možete tijesto rezati i na štrudle.
  12. Tijesto premjestite u namašćenu tepsiju. Nemojte se bojati premjestiti ga, izdržljivo je ono, slobodno baratajte s njim. Ako i popuca, nije smak svijeta, to se ništa ne vidi.
  13. Tijesto premažite gore s malo otopljenog margarina.
  14. Pecite ga oko 30-40 minuta.
  15. Preostalo tijesto od krajeva spojite, premjesite i stavite da se ponovno diže na toplom oko 20-30 minuta, taman dok vam se ove peku. Ono neće biti jednake kvalitete, ali će biti jednako fino. Kada je tijesto odmorilo, s njim postupajte isto kao s prethodnim jufkama.
Napomena:

Znači, nema živciranja ako i popuca, iskustvo čini čuda, bitno da se zabavite radeći ovo i naravno da bude super ukusno, a to će svakako biti.
Što se tiče nadjeva, možete samo naribati oko 500 g jabuka, pošećeriti po želji, dodati malo cimeta i vanil šećera. Možete samo naribati oko 500 g bundeve, također pošećeriti, dodati začine po želji. Omjere koliko volite, obično vam treba tako oko 500 g nadjeva.
Za krumpirušu, za jednu jufku treba vam oko 350 g krumpira. Krumpir samo naribajte na krupnu rendu, posolite, dobro popaprite i nadjenite kore.

Share this

Pin

5 komentara

  1. hepi tots

    Pretežito radim domaće kore, ali ovo s octom mi je novost, definitivno probam.
    I, da, ima nešto čarobno u tome da malu kuglu tijesta razvučeš preko cijelog stola, pa onda rolanje podižuću stoljnjak, baš poput nekog plesa 😀

  2. Na facebooku su mi dali savjet da to nikako ne odmaže, već samo pomaže 🙂 Ja sam prihvatila 🙂
    Da, sama sebi sam se smijala kada sam kruzila oko stola.. fora skroz 😉

  3. Jovana

    Dala bih savet svim entuzijastima,pocetnicima,veoma bitan da stoljnjak lepo podbrasne .Ni previse ni premalo da im se kore,koje su em tanke kao flis papir em masne jos sa filom,ne bi potpuno zalepile.Sve ostalo je pesma,verujte na rec.
    I ja sam samouka,a ovo govorim iz iskustva.Lep pozdrav o mene!

  4. Maja Čičko

    Ja ih obožavam radit sama… Točan recept ne znam jer mi je to već kak bi se reklo ” u ruci”. Jedino ne koristim margarin već eventualno malo poškropim tijesto sa uljem nakon kaj ga razvučem.
    Za zapečene štrukle zalijevam sa mješavinom slatkog i kiselog vrhnja, štrudlu od sira premazujem vrhnjem za kuhanje ili kiselim, kako kada, a sve s voćem s malo margarina po vrhu…
    A da tijesto ne popuca najvažnije je da dobro odstoji u namašćenoj vrećici… ja ga omjesim ujutro…oko 8,9, pa ga pustim da stoji do podneva… tad ga razvučem preko stola samo tako 🙂

  5. Vidjela sam slike kod tebe, ti to stvarno ko prava maherica 🙂 A rekla si da si s bakom se učila od malena, to je baš super 🙂 Ja ću imati 35 godina kada mi budu u ruci tek 😀