Ljuti ajvar od paprike paradajzerice

Ove godine sam prvi puta radila ajvar. Nisam znala kako ga trebam raditi, koji je postupak i kako se taj sav proces odvija. Zato vama donosim sve u detalje, vjerujem da među vama ima domaćica i domaćina koji ga također nisu radili i ne znaju sve ‘cake’ pravljenja domaćeg ajvara. Moji doma uvijek rade pinđur i ajvar od crvene roge, fin mi je ali ja sam oduvijek znala da volim dok je ajvar narandžaste boje, da je gust i da se u njemu zeleni. Nisam znala kako da dobijem takav ajvar i onda sam otkrila – to je ajvar od paprike paradajzerice, senf mu daje taj neki okus koji dodatno volim, a zelena ljuta papričica i puno peršina mu daje te zelene tragove koje tražim u svakoj žličici koju izvadim na kruh. Još je jedan  trik što je paprika kuhana, a ne pečena,. I evo ga, donosim vam recept za moj omiljeni ajvar.

Za ajvar trebate:

*od ove količine dobit ćete oko 10-12 srednjih teglica, mjeru slobodno možete povećati na duplo zavisi koliko paprike imate

  • 5 kg narezane paprike paradajzerice ili bilo koje druge paprike koju imate (oko 6.5 kg paprike znači neočišćene)
  • 1.5 kg narezanog patlidžana (kada ga kupujete treba vam 3 kg, dok ga očistite i ogulite taman ćete dobiti oko 1.5 kg)
  • 1-2 cijela režnja češnjaka
  • 2 dcl vinskog octa
  • 3 žlice soli
  • papra po ukusu
  • 2-3 ljute feferone (ako radite s paradajzericom ona je i sama po sebi ljuta pa vam možda i ne trebaju-ja sam stavila jer volim ljuto)
  • 1 kocka goveđe juhe
  • 2 žlice senfa
  • 5 dcl ulja
  • pola konzervansa
  • velika šaka svježeg peršina

Priprema:

Pripremite si najveći lonac što imate. Za ovu količinu paprike ne trebate kuhati onako vani na plinu u loncu od 20 l, ali ako radite s većom količinom paprike onda će vam tako biti najlakše.

  1. Papriku operite i očistite od peteljki i sredina. Patlidžane ogulite i narežite na četvrtine. Jedan veliki režanj češnjaka očistite.
  2. Očišćeno povrće stavite u lonac skupa sa: 3 l vruće vode, 2 dcl vinskog octa, 3 žlice soli, papra po ukusu i ljutim papričicama ako ćete ih stavljati. Sve to zajedno kuhajte na umjerenoj vatri, ne prejakoj, s povremenim miješanjem dok god povrće ne omekani, tada je gotovo (oko 45). Nemojte ga prekuhati, kožica se s paprike nebi smjela jako odvajati.
  3. Povrće ocijedite iz te vode i usitnite ga u blenderu, sa štapnim mikserom ili na mašinu za meso.
  4. Samljeveno povrće opet kuhate na umjerenoj vatri, ne prejakoj, i to sa: 1 kockom goveđe juhe, 2 žlice senfa i 5 dcl ulja. Miješajte svako malo čisto da vam dno ne zagori, ako ćete kuhati na velikoj vatri, morat ćete stalno miješati. Kuhate oko 45-50 minuta, dok se na površini više ne bude skupljala voda i dok kada prođete kuhačom po dnu lonca ostaje trag i ajvar bude gust.
  5. Teglice operite i osušite u pećnici. (Uzeti najveću tepsiju koju imate i naliti u nju vode da pokrije dno. Uzmite teglice i poslažite na tepsiju bez poklopaca. Stavite tepsiju sa staklenkama i vodom u pećnicu, upalite na 180C, zatvorite vrata pećnice i ostavite da se staklenke steriliziraju. Znat ćete da su gotove kada sve budu suhe,  tada ugasite pećnicu i izvadite ih van. Nekako će vam se to vrijeme taman poklopiti kada budete završavli ajvar.)
  6. Pred kraj kada je gotov probajte ga i vidite dali vam pašu okusi, dodajte još soli, papra, senfa… Ja obično dodam, jer volim više svega.
  7. Kada je gotov, u njega usipajate pola konzervansa, promiješajte i ostavite na vatri još oko minute.
  8. Svježi peršin operite i nasjeckan dodajte u ajvar. Promiješajte i ugasite plamen.
  9. Osušene teglice punite ajvarom. Napunjene zatvorite poklopcem i okrenite naopako na 15 minuta da se hermetički zatvore.
  10. Ukoliko su vam slučajno neki poklopci hrđavi nemojte ih okretati naopako već napunjene teglice ajvara posložite u tepsiju i stavite u pećnicu na 180C sa malo otvorenim vratima da se zapeku dok se ne ulovi kožica. Dok se ajvar grije vi malo u jednom loncu ugrijte ulje. Kada se je stvorila kožica (oko 10-15 minuta) toplo ulje prelijte preko ajvara da se zatvore sve pore i poklopite poklopcima ili celofanom.

To vam je to, vremenski traje sve zajedno oko 3 sata, ali meni se isplatio svaki trud. Nekome se možda ne isplati potrošiti toliko vremena za tih nekoliko teglica, zato sam vam pisala recept za 5 kg paprike pa ako trebate raditi veliku količinu za veće domaćinstvo vi samo povećajte mjere prema kilama paprike koliko imate i uživajte radeći svoj ajvar. Lijepo ga spakirajte, pokoji možete nekome i pokloniti, mislim da svi cijene domaće poklone, pogotovo ovako fine.

Sanja

Share this

Pin

5 komentara

  1. ajvar sam radila prvi put prije dvije godine, nisam imala problema sa pravljenjem jer sam cijelo djetinjstvo ustvari sudjelovala u pravljenju ajvara i sve mi je bilo poznato, ali lijepo je dok netko predoči ovakve detaljnije upute, super ovako ljuti ajvar

  2. Ja nisam kao mala sudjelovala, tada me to nije zanimalo, vidiš kako se to sve okrene 🙂 Zato sam sada pisala detaljno ako netko zivi u stanu i nema npr. mamu blizu ili baku da pripomogne i kaze 🙂 pa valjda bude nekom pomoglo 🙂

  3. A na kojoj temperaturi se kuva, srednjoj ili najjacoj? I da li ajvar moze tako vruc u ne tako vruce teglice?

  4. Svetlana evo nadodala sam jačinu vatre 🙂 Hvala ti na javljanju. Prvi dio kada kuhas povrce kuhas na umjerenoj vatri, srednje jakoj, tu i tamo promijesaj i ostavis da se kuha, kao npr. kada kuhas tjesteninu 🙂
    Drugi dio kada kuhas mljeveno povrce kuhas isto na srednje jakoj vatri, svako malo promijesaj da nebi zagorilo, ti mozes kuhati i na jacoj vatri ali onda samo stalno mijesaj jer bi moglo zagoriti. Staklenke kako sam opisala pod brojem 6. Izadju vruce iz pecnice, tako da vruc ajvar kada ide u njih nema problema 🙂 Samo si trebas tempirati da 15ak minuta pred kraj kuhanja ubacis oprane staklenke u pecnici na susenje 🙂 U slucaju da su ti staklenke hladne, onda u svaku staklenku na dno stavis 1 seflju ajvara da se staklenke od njega ugriju, i paralelno u sve staklenke stavljas malo po malo, da se sve one s ajvarom zagrijavaju. Onda ne punis 1 staklenku odmah punu pa drugu, pa trecu, vec paralelno punis sve zajedno 🙂 A i uvijek postoji opcija da skuhani ajvar pokrijes i ostavis da se ohladi, i hladan ajvar sipas u teglice 🙂 Nadam se da sam pomogla, javi ako mogu jos nekako pomoci ili bolje objasniti 🙂 :*

Trackbacks for this post

  1. ifunbox