Moj stari recept dobio je novo ruho. Ovo je moj najdraži ajvar, volim ga od paprike paradajzerice i volim kada je paprika kuhana, a ne pečena. Volim tu narančastu boju ajvara i te zelene tragove svježeg peršina u svakoj žlici koju stavim na kruh.
Pečenu papriku obožavam u pinđuru, a ukoliko stignem, ove godine bih vam voljela predstaviti i taj naš domaći recept. Oko pinđura ima puno posla, no oko ovog ajvara nema toliko. Stoga, ukoliko još niste i papriku spremili kao dio svoje zimnice, evo recepta.
- 5 kg narezane paprike
- 1.5 kg narezanog patlidžana
- 1 glavica češnjaka
- 3 l vruće vode
- 2 dcl vinskog octa
- 3 žlice soli
- papra po ukusu
- 3 ljute feferone
- 2 žlice senfa
- 2.5 dcl ulja
- 2 žličice konzervansa
- velika šaka svježeg lišća peršina
-
Povrće operite i narežite na srednje na srednje komade.
-
Očišćeno povrće stavite u lonac skupa sa: 3 l vruće vode, 2 dcl vinskog octa, 3 žlice soli, papra po ukusu i ljutim papričicama ako ćete ih stavljati. Sve to zajedno kuhajte na umjerenoj vatri, ne prejakoj, s povremenim miješanjem dok god povrće ne omekani, tada je gotovo (oko 45). Nemojte ga prekuhati, kožica se s paprike nebi smjela jako odvajati.
-
Povrće ocijedite iz te vode (vodu bacite) i usitnite ga u blenderu ili na mašinu za meso.
-
Samljeveno povrće opet stavite kuhati na umjerenu vatru, ne prejau, i to sa 2 žlice senfa i 2.5 dcl ulja. Miješajte svako malo čisto da vam dno ne zagori, ako ćete kuhati na velikoj vatri, morat ćete stalno miješati. Kuhajte oko 45-50 minuta, dok se na površini više ne bude skupljala voda i dok kada prođete kuhačom po dnu lonca ostaje trag i ajvar bude gust.
-
Staklenke sterilizirajte u pećnici.
-
Kada je ajvar gotov, u njega dodajte konzervans, promiješajte i ostavite na vatri još oko minute.
-
Svježi peršin operite i nasjeckan dodajte u ajvar. Promiješajte i ugasite plamen.
-
Osušene i vruće teglice punite ajvarom. Napunjene zatvorite poklopcem i ukoliko koristite obične staklenke s metalnim poklopcima okrenite naopako na 15 minuta da se hermetički zatvore.
-
Ukoliko su vam slučajno neki poklopci hrđavi nemojte ih okretati naopako već napunjene teglice ajvara posložite u tepsiju i stavite u pećnicu na 180C sa malo otvorenim vratima da se zapeku dok se ne ulovi kožica. Dok se ajvar grije vi malo u jednom loncu ugrijte ulje. Kada se je stvorila kožica (oko 10-15 minuta) toplo ulje prelijte preko ajvara da se zatvore sve pore i poklopite poklopcima ili celofanom. Isto ovo napravite i ukoliko ćete kao ja koristiti Weck staklenke.
-
U veću tepsiju ulijte vode da prekrije dno, u tepsiju s vodom naslažite oprane staklenke pa sve skupa stavite u pećnicu zagrijanu na 100 C.
-
Sušite u zatvorenoj pećnici dok na staklenkama više nećete vidjeti kapljice vode - oko 10 minuta.
Svoj ajvar sporemila sam u WECK® staklenke dostupne u Be COOL Full SHOPU.
draga Sanja, hvala na super receptu 🙂
pitanjce – ako radimo sa staklenkama s plastičnim poklopcem, cijeli ovaj postupak iz 9. koraka s uljem preskačemo?
hvala puno 🙂
Možeš se poslužiti tim trikom, on će sigurno sačuvati da ajvar traje dulje 🙂
draga sanja, hvala na receptu.
pitanje da li se radi o jušnim ili čajnim žlicama i da li su feferone sirove ili ukiseljene? prvi put radim hvala puno
Draga Marina,
sada sam vidjela komentar, nadam se da nije kasno 🙂 feferone ja stavim svježe, ovdje gdje piše žlice misli se da velike jušne, a gdje piše žličice misli se na male čajne 🙂
pozdrav, ja također radim prvi put , ali nisam razumio u kojoj se fazi ubacuje češnjak?
Hej, korak broj 2_ Očišćeno povrće stavite u lonac 🙂 Odnosi se na PAPRIKU, patliđan I ČEŠNJAK. Nadam se da će vam biti fin 🙂
pozdrav, imam pitanje – mora li se stavljati konzervans?