Uvijek se divim raznolikosti koju nam nudi svako godišnje doba, ali posebno se divim jeseni jer s njenim namirnicama uvijek dobijemo pravi mali festival prirode na tanjuru.
Luk je povađen iz zemlje i osušen, češnjak je spreman za zimu i umotan u svoje buketiće, oba luka na tavanu spavaju svoj san i čekaju neku magiju na dnu tave ili lonca. Bundeva je zrela, nije još obrana i spremljena u podrum na tamno i hladno, po nju će svatko od nas ili u bašću ili na pijac. Mi smo otišli u bašću i ubrali ju za današnji obiteljski ručak koji ćemo jesti svi, od malenog Noe do nas velikih, samo svatko na svoj način.
Održiv razvoj, skupa s održivim životom, je nešto što svatko od nas shvaća na svoj način, a ja i ovog puta te male promjene koje donose velike uštede vidim u tome što spremamo i uzgajamo svoju hranu. Ono što mene sada drži je stvaranje uspomena s okusima. Voljela bih da moja obitelj stekne neku svoju tradiciju, ali isto tako da nastavi onu maminu i bakinu. Drži me to da čuvam svoje uspomene i da ih zapišem ovdje na blog, kao i to da stvorim nove s Noom. Drži me to da održiv život naših starih živi i danas, da se kuhaju pekmezi, da ljudi sami kisele povrće, kuhaju ajvare i spremaju kompote.
Znam da smo svi ograničeni vremenom, nemamo svi vremena baviti se tim slatkim poslom. Kod mene je recimo stvar da pekmeze kuham malo po malo, kako skupim voća i kako uhvatim vremena, na taj način svako malo spremim jedan okus ljeta u par teglica.
Još uvijek je mnogo namirnica dostupno i za zamrzavanje. Zima će biti duga, svježeg voća i povrća bit će dostupno jako malo, a i kada pljusne kiša i zapada bijeli snijeg najlakše će vam biti obaviti nabavku u vašoj škrinji.
Bundeva je također namirnica koju zamrzavamo, kasnije ju koristimo za juhe, rižota, kolače i palačinke, a čak i ukoliko ju tijekom zime ne potrošite za ništa možete od nje skuhati pekmez, možda uz dodatak jabuka i kakvog mirisnog začina poput cimeta.
Danas vam donosim recept za rižoto koji ja najčešće radim od ostataka bundeve. U našem kraju bundeva se ipak najčešće peče u pećnici i jede se kao takva, sama. Kako se zna desiti da je ostane, često ju potrošim upravo u ovom jelu kako ne bih morala baciti hranu.
Od ostatka bundeve možete napraviti i palačinke, medenjake, brownie te njoke.
Jednostavan rižoto iz tave gotov za 30 minuta.
- 1.5 l povrtnog temeljca
- 350 g pirea od bundeve
- 1 crveni luk
- 1 češanj češnjaka
- 3 žlice ulja
- 300 g riže
- 1.5 dcl bijelog vina
- po želji: sol, papar, muškatni oraščić, slanina, kadulja...
-
Pripremite si temeljac. Ukoliko ga nemate možete ga napraviti od 2 povrtne kocke promiješane s vrućom vodom. Vjerojatno nećete potrošiti svu tekućinu jer ne uspija svaka riža isto.
-
Ukoliko nemate ostatke bundeve, ogulite ju, nasjeckajte pa skuhajte ili ispecite.
-
Crveni luk i češnjak narežite na sitno pa ih kratko prodinstajte u dubokoj tavi na ulju dok se ne zacakle. Zatim im dodajte rižu, a kada riža postane staklasta, dodajte vino.
-
Nastavite podljevati pripremljenim temeljcem kako bi u tavi stalno bilo tekućine i tako sve dok riža ne bude skuhana. (vodite se minutama koje stoje na vašem pakiranju od riže)
-
Na kraju umiješajte pire od bundeve.
-
Posolite i popaprite po želji, a za dodatnu kremoznost dodajte i malo maslaca.
-
Ja po ovom rižotu znam posipati i chia sjemenke, proliti malo bučinog ulja, popržiti slaninu pa posipati, naribati grana padano, dodati koji svježi list kadulje ili rukole, fin je na sve načine, pronađite svoj.
Ovaj post nastao je u suradnji s IKEA Hrvatska u sklopu projekta održivog razvoja
Sve priče ambasdora možete pogledati ovdje
Ah budndeva…jedna od najdrazih jesenskih namirnica…
i kod mene je običaj da se peče i jede sama. kao što si rekla neke tradicije bi voljela sačuvati i prenijeti na svoju obitelj.
Da, mogu slobodno reći i moja najdraža jer ju jedem stalno kad je u sezoni 🙂 A neke sorte su posebno fine kad su pečene 🙂
I mi smo kuhali pomalčice, kako smo što nabavili… i lonci su nam manji nego što su imale bake 😉 koje su kuhale na veliko. No teglica je teglica, a svaka je dragocjena! A rižoto s bundevom je izvrsno jelo, kod nas ga jednako vole i veliki i mali! 😀
i ja pokušavam što više zimnice napraviti usput i po malo, ali ove veće “radove” poput ajvara zadnjih godina ipak odradim dok sam na godišnjem.
Bundevu sam počela jesti i to još uvijek ne sve, tek pred jedno dvije godine, do onda sam imala ozbiljnih problema s njom. 🙂
Rižoto odličan!
Obožavam pripremu zimnice, uvek se trudim da malo divnih plodova leta sačuvam za hladne zimske dane. Bundeva je super u bilo kom obliku, nažalost moji ukućani uvek glasaju za onu slatku varijantu. Ko zna možda baš rižoto po tvom receptu bude prihvaćen i sa njihove strane…
Obožavam sve sa bundevama, a zimnicu pravim kad god mogu. Nazalost nemam svoj vrt jer sam u gradu, ali mama salje razne stvari iz svojeg vrta kad god moze. Rizoto je super, bas onako jesenski zavodljiv! ?